

Co jsou RS viry
RSV neboli respirační syncytiální virus je vysoce nakažlivý respirační virus, který může způsobit infekci horních a dolních cest dýchacích. Nakazit RSV se může každý. Onemocnění se šíří při přímém kontaktu s infikovanou osobou, kontaktem s kontaminovaným povrchem, nebo pokud se kapičky viru z kašle nebo kýchnutí dostanou do očí, nosu nebo úst.
Jak poznat RSV
Zdravotní obtíže se v případě RSV objevují obvykle postupně a zprvu jsou velmi těžko rozpoznatelné od chřipky. Mezi obvyklé příznaky patří rýma, snížená chuť k jídlu, kašel, kýchání, horečka a sípání. U kojenců se mohou objevit podrážděnost, snížená aktivita, potíže s dýcháním a apnoe (nekontrolované zadržení dechu).
Rýma
Horečka
Sípání
Snížená chuť k jídlu
Kašel
Potíže s dýcháním
Podrážděnost
Snížená aktivita
Apnoe
Závažný průběh i dlouhodobé následky
V případě závažného průběhu může infekce RSV vést k zápalu plic, bronchitidě (zánětu průdušek) a bronchiolitidě (zánětu průdušinek). RSV infekce může být spojena také s dlouhodobými následky, jako jsou dýchací obtíže, sípání a rozvoj astmatu. Dojít může i ke zhoršení chronických (neboli dlouhodobých) nemocí jako jsou chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) a srdeční onemocnění. Zdravotní komplikace mohou hlavně u dospělých nad 60 let snížit jejich schopnost samostatně vykonávat každodenní činnosti včetně oblékání, stravování a hygieny.
Kdo má vyšší riziko závažného průběhu
Mezi skupiny ohrožené závažným průběhem onemocnění způsobeného RS viry vyžadujícím hospitalizaci patří:
Pacienti s vybranými chronickými onemocněními
Lidé s oslabeným imunitním systémem
Specifická léčba RSV neexistuje
Na RSV neexistuje žádná specifická antivirotická léčba. Léčba tak spočívá v mírnění projevů onemocnění a u hospitalizovaných pacientů i v podpůrné péči, která zahrnuje mimo jiné přístrojovou podporu dýchání. U lehkých případů RSV obvykle dojde po několika dnech k zotavení v domácích podmínkách.
Dbejte na své zdraví
Očkování proti RSV pomáhá chránit před onemocněním dolních cest dýchacích způsobeným RSV. Pokud je vám více než 60 let, nebo jste těhotná a přejete si podpořit obranyschopnost svého dítěte, poraďte se se svým lékařem o vhodnosti očkování. Na očkování přispívají zdravotní pojišťovny v rámci svých preventivních programů.