

Dospělí nad 60 let
RS virus je častou příčinou akutních respiračních onemocnění horních a dolních cest dýchacích, které mohou u starších dospělých vést k akutnímu zánětu průdušek, zápalu plic a hospitalizaci. V některých případech může dojít až k úmrtí. Riziko závažného průběhu onemocnění způsobeného RSV zvyšují mimo jiné věk nad 60 let i vybraná chronická (neboli dlouhodobá) onemocnění, která se vám mohou při onemocnění zhoršit.
Riziko je vyšší u dospělých nad 60 let a dále
ho zvyšují chronická onemocnění
S přibývajícím věkem se přirozeně snižuje schopnost imunitního systému reagovat na infekce a u dospělých nad 60 let se tak zvyšuje riziko závažného průběhu RSV. Ohroženi jsou obzvláště lidé s oslabeným imunitním systémem a pacienti s chronickým onemocněním jako je astma, chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN), nervosvalová, neurologická a srdeční onemocnění, cukrovka, nemoci krve či onemocnění ledvin a jater.
Věk nad 60 let
Chronická obstrukční plicní nemoc
Astma
Srdeční onemocnění
Cukrovka
Chronické onemocnění ledvin
Onemocnění jater
Oslabený imunitní systém
Nervosvalová onemocnění
Neurologická onemocnění
Nemoci krve
Závažný průběh RSV může mít u dospělých nad 60 let dlouhodobé následky a způsobit snížení schopnosti samostatně vykonávat každodenní činnosti jako jsou oblékání, stravování a hygiena.
Specifická léčba RSV neexistuje
Lidé nad 65 let jsou hospitalizováni v souvislosti s RSV 15× častěji než lidé od 18 do 49 let. Na RSV neexistuje žádná specifická antivirotická léčba. Léčba tak spočívá v mírnění projevů onemocnění a u hospitalizovaných pacientů i v podpůrné péči, která zahrnuje mimo jiné přístrojovou podporu dýchání.
Dbejte na své zdraví
Očkování proti RSV pomáhá chránit dospělé nad 60 let před onemocněním dolních cest dýchacích způsobeným RSV. Pokud je vám více než 60 let, poraďte se se svým lékařem o vhodnosti očkování, na které přispívají pojišťovny v rámci svých preventivních programů.
Jak zabránit přenosu nákazy RSV
Virové onemocnění RSV se může šířit při přímém kontaktu s infikovanou osobou, kontaktem s kontaminovaným povrchem, nebo pokud se kapičky viru z kašle nebo kýchnutí dostanou do očí, nosu nebo úst. Nemocný může nákazu šířit dva dny předtím, než se projeví příznaky, a až 4 týdny po jejich vymizení. Vhodné je dodržovat i opatření zabraňující šíření:
- Myjte si pravidelně ruce.
- Vyhýbejte se blízkému kontaktu s nemocnými.
- Dbejte na čistotu povrchů, kterých se dotýkáte.
Před onemocněním RSV pomáhá chránit očkování.
Nezapomínejte na to, že i kojenci patří k těm, kteří mají zvýšené riziko závažného průběhu onemocnění RSV.